Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2016, sygn. IBPP2/4512-979/15/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-979/15/ICz
Stawka podatku dla czynności montażu markiz.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 listopada 2015r. (data wpływu 17 listopada 2015r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla czynności montażu markiz jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2015r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla czynności montażu markiz.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca jest producentem markiz - tekstylnych osłon przeciwsłonecznych z metalową konstrukcją nośną, z możliwością regulacji stopnia zacienienia, montowanych na zewnątrz budynków. Realizując usługi dla swoich klientów spółka zawiera umowy na wykonanie robót montażowo-budowlanych, na podstawie których jest zobowiązana do wykonania stosownego pomiaru, dostarczenia materiału i zamontowania markizy za wynagrodzeniem. Powyższe wynagrodzenie w swej wysokości uwzględnia koszt produkcji markizy, koszt dostarczenia jej do klienta i zamontowania przez pracowników Spółki. Markizy są na stałe montowane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Montaż markizy polega na trwałym zakotwieniu do konstrukcji budynku. Niejednokrotnie są to bardzo duże i ciężkie elementy, które muszą być zamontowane w sposób eliminujący całkowicie zagrożenie dla użytkowników takie jak na przykład zerwanie przez wiatr. Zdemontowanie markiz powoduje trwałe uszkodzenie budynku - pozostawiając liczne otwory w miejscach kotwienia, z uszkodzoną warstwą termoizolacji w przypadku ścian warstwowych. Zdemontowana markiza nie nadaje się do ponownego montażu z uwagi na fakt, że każdorazowo jest wykonywana według indywidualnego zamówienia klienta na dany kolor, wymiar, konstrukcję i specyfikę montażu do budynku. Markizy służą przede wszystkim do ochrony przeszkleń w budynkach, w tym otworów, okiennych i dachowych, przed promieniowaniem słonecznym, a co za tym idzie - nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń latem, wpływając w ten sposób na obniżenie nakładów energii koniecznej do ich chłodzenia i zdecydowanie poprawiając komfort przebywania w budynku. Dodatkowo chronią również przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty