Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2016, sygn. 1061-IPTPP1.4512.317.2016.1.ŻR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP1.4512.317.2016.1.ŻR
Zastosowania 8% stawki podatku VAT dla robót budowlanych wykonywanych w bryle budynku w związku z budową budynku o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2016 r. (data wpływu 21 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 8% stawki podatku VAT dla robót budowlanych wykonywanych w bryle budynku w związku z budową budynku o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 8% stawki podatku VAT dla robót budowlanych wykonywanych w bryle budynku w związku z budową budynku o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest Generalnym Wykonawcą, który będzie realizował inwestycję polegającą na wybudowaniu dla Inwestora budynku handlowo-mieszkaniowo-usługowego. Ponad połowa z planowanych lokali przeznaczona będzie tylko i wyłącznie pod lokale mieszkalne. Sposób i liczba przeznaczenia poszczególnych lokali wynika z projektu - zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Całkowita powierzchnia użytkowa ww. budynku wynosi ogółem 1136,71 m2. W tym powierzchnia mieszkalna (w tym 50% części wspólnych) wynosi 598,75 m2, co stanowi 52,67% całkowitej powierzchni użytkowej.
Przedmiotem zawartej umowy jest kompleksowa budowa budynku jako całości, a nie wykonanie odrębnych robót dotyczących poszczególnych lokali czy części budynku. Umowa przewiduje jednocześnie możliwość powierzenia części prac podwykonawcom za zgodą Inwestora. Celem Inwestora jest nabycie usługi polegającej na wybudowaniu całości budynku -zgodnie z zawartą umową. Przedmiotem odbioru końcowego jest gotowy budynek, tj. łącznie wszelkie zakończone roboty wykonane w pełnym zakresie objętym umową. W ramach inwestycji będą także wykonywane prace ziemne (wykonanie wykopu, przełożenie sieci teletechnicznej, odwodnienie i zabezpieczenie wykopu) w tym także poza bryłą budynku. Generalny wykonawca dokonuje rozliczeń związanych z zawartą umową w podziale na poszczególne prace. W tym w szczególności prace wykonywane poza bryłą budynku rozliczane są odrębnie, niż prace związane z bryłą budynku. Prace, o których mowa będą wykonywane w ramach umowy generalnego wykonawstwa, ale możliwe jest również odrębne zlecanie przez Inwestora poszczególnych prac. Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty