03.03.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2016, sygn. ILPB3/4510-1-541/15-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-541/15-2/JG

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania przychodu podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z 8 grudnia 2015 r. (data wpływu 11 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania przychodu podatkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania przychodu podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na udzielaniu oprocentowanych pożyczek osobom fizycznym poza systemem bankowym. Umowa pożyczki będzie zawierana z chwilą jej podpisania przez pożyczkobiorcę. Usługi świadczone będą w oparciu o przepisy ustawy o kredycie konsumenckim.

Na podstawie weryfikacji wniosku skierowanego przez osoby fizyczne o udzielenie pożyczki Wnioskodawca będzie podejmował decyzję o udzieleniu pożyczki. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Wnioskodawca będzie sporządzał umowę pożyczki pieniężnej. Do zawarcia umowy dochodzić będzie z chwilą jej podpisania przez pożyczkobiorcę. Pożyczki udzielane będą na okres od kilku do kilkudziesięciu tygodni, a raty pożyczki będą spłacane w okresach co tygodniowych.

Wnioskodawca zamierza oferować pożyczki z fakultatywną opcją usługi terenowej obsługi pożyczki, która zasadniczo polegać ma na spłacie rat pożyczki w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy poprzez ich odbiór przez doradcę klienta reprezentującego Wnioskodawcę. W zależności od wyboru opcji zawarcia umowy pożyczki bez terenowej obsługi lub z dodatkową usługą terenowej obsługi pożyczki, różny będzie okres wydania pożyczkobiorcy kwoty pożyczki. W przypadku umów pożyczek bez opcji usługi terenowej obsługi pożyczki kwota pożyczki będzie wypłacana w ciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania podpisanej przez pożyczkobiorcę umowy. Jeśli pożyczkobiorca zdecyduje się skorzystać z fakultatywnej opcji usługi terenowej obsługi pożyczki, wówczas kwota pożyczki będzie wydana w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy przy podpisaniu umowy pożyczki pieniężnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne