Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2015, sygn. IPPP2/4512-853/15-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-853/15-2/RR
Nabycie składników majątkowych przedsiębiorstwa, prawo do odliczenia podatku VAT oraz uregulowania w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań pieniężnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2015 r. (data wpływu 3 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- nieuznania przedmiotu transakcji za przedsiębiorstwo, bądź jego zorganizowaną część jest prawidłowe,
- prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia aktywów jest prawidłowe,
- uznania, że uregulowanie w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań pieniężnych nie będzie skutkować zastosowaniem przepisów art. 89b ustawy o VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania przedmiotu transakcji za przedsiębiorstwo, bądź jego zorganizowaną część oraz w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia aktywów i uznania, że uregulowanie w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań pieniężnych nie będzie skutkować zastosowaniem przepisów art. 89b ustawy o VAT.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej również: Nabywca), jest spółką kapitałową, Polskim rezydentem podatkowym. Nabywca rozważa kupno od potencjalnego kontrahenta (dalej: Zbywający) wybranych składników majątkowych (dalej: Aktywa) wykorzystywanych przez Zbywającego w ramach działalności gospodarczej. Zbywający jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski oraz podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT), który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości. Zbywający oraz Nabywca są czynnymi podatnikami VAT, zarejestrowanymi w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty