Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2015, sygn. IPPP2/4512-658/15-3/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-658/15-3/IZ
Dotyczy uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu udzielenia pożyczki i zastosowania zwolnienia od podatku dla tej usługi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2015 r. (data wpływu 8 lipca 2015 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. Organu w dniu 11 września 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu udzielenia pożyczki i zastosowania zwolnienia od podatku dla tej usługi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony na wezwanie tut. Organu w dniu 11 września 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu udzielenia pożyczki i zastosowania zwolnienia od podatku dla tej usługi.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca zawarł ze spółką, która jest jego większościowym udziałowcem, jako pożyczkobiorcą, umowę pożyczki na 12.000.000 zł z kwotami pożyczki płatnymi w dwóch transzach po 6.000.000 każda. Okresem spłaty pożyczki jest jeden rok licząc od dnia jej udzielenia. Pożyczka została udzielona odpłatnie, z oprocentowaniem wynoszącym w skali roku WYBID 1Y z dnia płatności danej transzy +1 %. Oprocentowanie uzyskane z powyższej pożyczki, ustalone na zasadach komercyjnych, będzie wyższe, niż Wnioskodawca uzyskałby z umieszczenia przedmiotowych środków na lokatach bankowych, z kolei dla spółki, która w powyższej transakcji jest pożyczkobiorcą, uzyskane środki posłużą udzieleniu odpłatnej pożyczki innemu podmiotowi. Dzięki oprocentowaniu wyższemu niż pożyczka udzielona mu przez wnioskodawcę również pożyczkobiorca osiągnie zysk z tej drugiej transakcji pożyczkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty