Interpretacja indywidualna z dnia 19.06.2015, sygn. IPPB3/4510-274/15-2/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-274/15-2/EŻ
Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów dotyczących modernizacji budynku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2015r. (data wpływu 27 marca 2015r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 marca 2015r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów dotyczących modernizacji budynku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. (Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych, stanowiących jego własność. Spółka jest właścicielem kompleksu lokali usługowych , składającego się z 24 lokali użytkowych o łącznej powierzchni 1 826,92 m2. Lokale znajdujące się w tym budynku wynajmowane są w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Z jednego lokalu w nieruchomości Wnioskodawca korzysta we własnej działalności gospodarczej prowadząc tam biuro związane z obsługą najemców i innych klientów. Kompleks (budynek) został wybudowany w 1969 r. (46 lat temu) i obecnie jest zużyty technicznie i wymaga gruntownej modernizacji, unowocześnienia, rekonstrukcji oraz przystosowania do obecnie obowiązujących przepisów technicznych. Konieczność ta wynika również z faktu, iż nieprzystające do obecnych wymagań technicznych rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe w budynku przyczyniają się bezpośrednio do znacznych strat ciepła i tym samym ponoszenia znacznych opłat z tytułu zużycia energii cieplnej. Zły stan techniczny poszczególnych elementów konstrukcyjnych obiektu (podesty, schody, murki oporowe, ściany, stalowa stolarka okienna i drzwiowa, instalacja c.o. i wodno-kanalizacyjna, nierówna i zniszczona nawierzchnia), jak też stosunkowo duże opłaty eksploatacyjne związane z ich utrzymaniem, mają bezpośredni wpływ na trudności w znalezieniu potencjalnych najemców chętnych do wynajęcia lokali i prowadzenia w nich działalności gospodarczych. Wiele z nich jest niewynajętych i od kilku lat są pustostanami, przez co Wnioskodawca ponosi ewidentne straty finansowe związane z ich utrzymaniem. Poprawa efektywności energetycznej budynku, rekonstrukcja zużytych technicznie elementów konstrukcyjnych obiektu (które będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa konstrukcji, a tym samym wyeliminowanie zagrożeń zdrowia i życia użytkowników lokali, jak też osób/klientów korzystających z lokali i usług) będzie miała na celu pozyskanie nowych najemców/klientów, a tym samym przychodów gwarantujących Spółce dalsze prowadzenie statutowej działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty