Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.451.2024.1.BJ
W zakresie możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca - sp. z o. o. (dalej również jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja. Szczegółowo opisany przedmiot działalności Spółki jest opisany w załączniku nr 1 do niniejszego wniosku, w pkt 1 i 2. Wnioskodawca posiada park maszynowy, w którym produkuje elementy, które wymieniono w załączniku nr 1 do niniejszego wniosku, w ust. 1 pkt 3. Do produkcji tych elementów wykorzystuje m.in. maszyny obróbcze (takie jak …), system automatycznej wymiany oprzyrządowania maszyn (…). Każda z ww. we wniosku maszyn ma zastosowanie przemysłowe w zakładach produkcyjnych Spółki.
Wnioskodawca planuje skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację (przewidzianej w art. 38eb Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej: „uCIT” lub „Ustawa o CIT”) w poszczególnych latach podatkowych przypadających w okresie objętym obowiązywaniem ulgi zgodnym z art. 38eb ust. 5 uCIT (aktualnie lata 2022-2026). Wnioskodawca planuje wskazać jako koszty uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację koszty amortyzacji opisanych niżej maszyn. Wszystkie opisane niżej maszyny podlegają amortyzacji i zostały nabyte jako fabrycznie nowe środki trwałe. Wnioskodawca planuje zastosować ulgę na robotyzację wyłącznie do tych środków trwałych, które w danym roku, w okresie objętym obowiązywaniem ulgi, podlegają amortyzacji podatkowej. Wartość początkowa każdej z przedmiotowych maszyn przekracza wartość 10 000,00 zł. Koszty poniesione przez Spółkę na zakup tych maszyn nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie. Ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi na robotyzację są przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku w drodze odpisów amortyzacyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty