Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2015, sygn. IPPB1/4511-251/15-4/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-251/15-4/EC
W przypadku gdy w w związku z likwidacją/rozwiązaniem spółki osobowej Wnioskodawca otrzyma wskazane w treści wniosku składniki majątku (wierzytelności oraz obligacje) w momencie likwidacji spółki osobowej nie powstanie u Wnioskodawcy przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2015 r. (data wpływu 16 lutego 2015 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/4511-251/15-2/EC z dnia 11 maja 2015 r. (data nadania 11 maja 2015 r., data doręczenia 13 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozpoznania przychodu w związku z otrzymaniem (w wyniku rozwiązania lub likwidacji spółki osobowej) Obligacji oraz wierzytelności pożyczkowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozpoznania przychodu w związku z otrzymaniem (w wyniku rozwiązania lub likwidacji spółki osobowej) Obligacji oraz wierzytelności pożyczkowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Republice Federalnej Niemiec. Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce kapitałowej (dalej: Spółka). Spółka powstała w wyniku wydzielenia z innej spółki kapitałowej (dalej: Spółka Kapitałowa) zorganizowanej części przedsiębiorstwa.W wyniku podziału przez wydzielenie na kapitał zakładowy Spółki wniesione zostały m.in. środki pieniężne zgromadzone na kapitale zapasowym Spółki Kapitałowej (m.in. niepodzielone zyski z lat ubiegłych) spółki podlegającej podziałowi. Spółka dokonała wniesienia w drodze aportu całego przedsiębiorstwa do spółki celowej (dalej: SPV). Przedmiotem działalności SPV jest m.in. działalność w zakresie obrotu nieruchomościami oraz działalność deweloperska.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty