Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2015, sygn. IPPP1/4512-167/15-3/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-167/15-3/AW
zbiorcze faktury korygujące elementy faktury zbiorczej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2015 r. (data wpływu 24 lutego 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lutego 2015 r. (data wpływu 27 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania zbiorczej faktury korygującej oraz prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 lutego 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania zbiorczej faktury korygującej oraz prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 lutego 2015 r.(data wpływu 27 lutego 2015 r.).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest podmiotem prowadzącym opodatkowaną VAT działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży kosmetyków. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca sprzedaje oferowane towary na rzecz podmiotów gospodarczych (Kontrahenci).
Z uwagi na wolumen sprzedaży Wnioskodawca wystawia w ciągu poszczególnych okresów rozliczeniowych znaczną ilość faktur na każdego ze swoich Kontrahentów, dokumentujących poszczególne dostawy. W celu zachęcenia obecnych oraz przyszłych Kontrahentów do zakupu oferowanych przez Spółkę produktów Wnioskodawca prowadzi politykę zawierania umów handlowych, na mocy których Spółka przyznaje swoim odbiorcom rabaty dotyczące zrealizowanych w ustalonym okresie dostaw wszystkich towarów (miesięczne, kwartalne, półroczne, roczne), obliczane najczęściej jako określony procent od wartości zrealizowanych w tym okresie dostaw, Udzielenie okresowego rabatu jest dokumentowane przez Wnioskodawcę poprzez wystawienie zbiorczej faktury korygującej wystawianą przez Spółkę, obejmującą wszystkie faktury wystawione na danego Kontrahenta w tym okresie. Spółka zamierza dokumentować wypłacane rabaty wystawiając faktury zawierające następujące dane:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty