Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2015, sygn. IBPP3/4512-313/16/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/4512-313/16/EJ
skutki podatkowe w podatku VAT dla czynności darowizny przedsiębiorstwa na rzecz dzieci prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 22 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 maja 2016 r. (data wpływu 13 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych w podatku VAT dla czynności nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa swoim dzieciom prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych w podatku VAT dla czynności nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa swoim dzieciom prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 1983 r. Przedmiotem działalności jest produkcja wyrobów z kamienia (nagrobki, schody, parapety). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, podatek dochodowy rozlicza w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych. Na prowadzone przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwo składają się nieruchomości, budynki, budowle, maszyny, urządzenia, środki trwałe, towary i materiały handlowe oraz grunt wykorzystywany w ramachdziałalności gospodarczej, będący na podstawie aktu notarialnego własnością wspólną Wnioskodawcy i żony. Od dokonywanych na potrzeby działalności zakupów Wnioskodawca odliczał podatek VAT, zarówno od zakupu materiałów, jaki środków trwałych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty