Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2015, sygn. IBPBI/2/423-1504/14/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1504/14/BG
w zakresie zastosowania art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zakupionych przez Spółkę na raty
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 17 grudnia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 19 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zakupionych przez Spółkę na raty jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 grudnia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zakupionych przez Spółkę na raty.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa od podmiotów zewnętrznych licencje, które w Spółce są kwalifikowane jako wartości niematerialne i prawne oraz urządzenia, które są kwalifikowane jako środki trwałe, od których dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z postanowieniami zawieranych umów płatności rozkładane są na raty. Do każdej płatności Spółka otrzymuje fakturę, którą reguluje terminowo zgodnie z określonym terminem płatności. Przedmiot transakcji jest Spółce wydany jeszcze przed całkowitym zapłaceniem ceny tj. uiszczeniem wszystkich ustalonych rat. Po otrzymaniu przedmiotu transakcji i spełnieniu warunków, o których mowa w art. 16d ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm., dalej updop), środki trwałe i lub wartości niematerialne i prawne zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia do ewidencji Spółka rozpocznie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. W miesiącu następującym po miesiącu wprowadzenia środków trwałych lub/i wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji nie zostaną uiszczone wszystkie a jedynie część z rat, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dodatkowo, możliwe jest, że w ciągu 90 dni od dnia dokonania odpisu amortyzacyjnego (pierwszego lub kolejnego) część z rat nie będzie należna, a więc nie będzie uregulowana przez Spółkę. Zakupione środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są w całości związane z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób prawnych. Istotne elementy opisu stanu faktycznego wynikają również z pytania, gdzie wskazano, że wysokość dokonanych zapłat będzie przewyższała wysokość dokonanych odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty