24.08.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2015, sygn. IPTPB3/4510-200/15-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/4510-200/15-2/KC

moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2015 r. (data wpływu 11 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca X S.A. (zwana dalej również Spółką) jest spółką prawa handlowego oraz czynnym podatnikiem podatku VAT.

W 2014 r. Spółka zawarła trzy umowy leasingu operacyjnego, których przedmiotem są: piec oraz linie do produkcji szyb zespolonych. Przedmioty te są wykorzystywane do działalności gospodarczej Spółki.

W ramach opłat leasingowych Spółka, jako korzystający, zobowiązana była do dokonania jednorazowej opłaty wstępnej w wysokości 25% i 29,5% ceny przedmiotu leasingu.

W jednej z umów leasingowych w ogólnych warunkach umowy wskazano, iż umowa wchodzi w życie z dniem podpisania, jednakże finansujący stanie się zobowiązany do nabycia i przekazania korzystającemu przedmiotu leasingu pod warunkiem m.in. zapłaty pierwszej raty − opłaty wstępnej. W umowach przewidziano miesięczne raty leasingowe. Zawarta umowa leasingu spełnia warunki przewidziane w art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwana updop). Dokonana opłata wstępna została przez Wnioskodawcę rozliczona w czasie, proporcjonalnie do czasu trwania umów leasingowych. Dla celów bilansowych (zgodnie z ustawą o rachunkowości) Spółka przedmioty leasingu operacyjnego traktuje jako swój majątek i dokonuje od nich odpisów amortyzacyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne