Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2015, sygn. ILPP2/4512-1-593/15-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-593/15-2/MN
Odliczenie podatku naliczonego w związku z nabywanymi towarami i usługami wykorzystywanymi do wykonywania czynności opodatkowanych. Udostępnieniu gruntów. Spółka cicha.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 28 lipca 2015 r. (data wpływu 30 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest rolnikiem prowadzącym działalność rolniczą gospodarstwo rolne na gruntach rolnych (). Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego Wnioskodawca zajmuje się produkcją roślinną, tj. uprawą rzepaku, kukurydzy, pszenicy, pszenżyta, jęczmienia oraz ziemniaków. Wspólnie z innym rolnikiem (dalej jako: Wspólnik Cichy) Wnioskodawca zamierza zawiązać spółkę cichą. Wspólnik, podobnie jak Wnioskodawca, prowadzi gospodarstwo rolne w powiecie górowskim, ale jego działalność rolnicza ukierunkowana jest na hodowlę zwierząt inwentarskich. W zakresie obowiązku podatkowego w podatku VAT ma status rolnika ryczałtowego.
Spółka cicha polegałaby na tym, że Wspólnik Cichy wnosi do wspólnego gospodarstwa rolnego grunty. Z tytułu prowadzenia wspólnego gospodarstwa rolnego Wspólnik Cichy będzie pobierał wyprodukowane produkty roślinne na cele związane z prowadzeniem własnej hodowli zwierząt inwentarskich. Natomiast Wnioskodawca będzie uprawiał wszystkie grunty własnym narzędziami. Wnioskodawca będzie ponosił koszty nawożenia, siania, zbierania oraz koszty utrzymania maszyn rolniczych i urządzeń. W zamian za to Wnioskodawca otrzyma wszystkie zyski uzyskane ze sprzedaży pozostałych wytworzonych we wspólnym gospodarstwie rolnym produktów: rzepaku, kukurydzy, pszenicy, pszenżyta, jęczmienia oraz ziemniaków itp. Przy czym sprzedaż produktów rolnych dokonywana byłaby przez Wnioskodawcę. Przez czas istnienia spółki cichej wspólnicy zachowają odrębną własność gruntów rolnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty