Interpretacja indywidualna z dnia 20.08.2015, sygn. ILPP3/4513-1-23/15-4/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/4513-1-23/15-4/TK
Podatek akcyzowy w zakresie możliwości opodatkowania samochodu osobowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2015 r. (data wpływu 8 maja 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 sierpnia 2015 r. (data wpływu 12 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie możliwości opodatkowania samochodu osobowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie możliwości opodatkowania samochodu osobowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 sierpnia 2015 r. (data wpływu 12 sierpnia 2015 r.) w zakresie doprecyzowania opisu stanu zdarzenia przyszłego, pytania oraz stanowiska.
W wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu samochodu. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, jednakże zakup samochodu będzie na potrzeby osobiste bez związku z prowadzoną działalnością, samochód nie zostanie wpisany do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności.
Zainteresowany zamierza zakupić samochód używany. Będzie to samochód sprowadzony z rynku jednego z Państw członkowskich UE. Wnioskodawca zamierza zakupić samochód w jednym z komisów samochodowych na terenie województwa (). Zainteresowany planuje zakup samochodu o pojemności silnika większej niż 2 litry. Zgodnie z przedstawionymi przez sprzedawcę dokumentami dotyczącymi samochodu: niemieckim dowodem rejestracyjnym, świadectwem homologacji jest to samochód ciężarowy. Samochód posiada takie cechy jak brak tylnego rzędu siedzeń, przegroda oddzielająca przedział kierowcy od części towarowej, zaciemnione tylne okna, zablokowane mocowania tylnych pasów bezpieczeństwa. Mając na uwadze powyższe cechy samochodu, który Wnioskodawca zamierza nabyć, samochód ten obecnie został sklasyfikowany wg. nomenklatury scalonej jako samochód ciężarowy CN 8704 i uiścić akcyzę według stawki za samochody ciężarowe, albowiem od samochodu nie został uiszczony podatek akcyzowy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodu. Po dokonaniu zakupu ww. samochodu, Zainteresowany dokona pierwszej rejestracji na terytorium RP ww. samochodu. Wnioskodawca zamierza przed rejestracją, a po zakupie i zapłacie akcyzy według stawki dla samochodów ciężarowych dokonać przebudowy samochodu na samochód osobowy i zarejestrować zakupiony samochód jako osobowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty