08.05.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2015, sygn. ITPB3/4510-142/15/MJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-142/15/MJ

W przypadku przychodu naliczanego wyrażonego w walucie obcej a faktycznie uzyskanego w innej walucie obcej powstają różnice kursowe, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2015 r. (data wpływu 7 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania dodatnich albo ujemnych różnic kursowych,
  • sposobu obliczania wysokości podatkowych różnic kursowych,
  • zaliczania ujemnych różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodów

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie powstania dodatnich albo ujemnych różnic kursowych, sposobu obliczania wysokości podatkowych różnic kursowych, zaliczania ujemnych różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest producentem mrożonych warzyw i owoców. Spółka prowadzi sprzedaż swoich wyrobów na terytorium Polski i za granicą. Istotną część sprzedaży stanowi sprzedaż na rynki wschodnie, w tym do Rosji. Faktury dokumentujące sprzedaż do Rosji wystawiane zostały w walucie rosyjskiej - rublach rosyjskich (RUB).

W ostatnim okresie Spółka została poinformowana przez kontrahentów z Rosji, że będą oni regulować swoje zobowiązania w walucie euro (EUR) mimo, iż zgodnie z umową powinni je regulować w RUB. Z wyjaśnień kontrahentów wynika, że są oni do tego zobligowani wewnętrznymi przepisami Federacji Rosyjskiej wprowadzonymi po deprecjacji rubla w drugiej połowie 2014 roku. W ocenie Spółki, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą i polityczną w Rosji, zaakceptowanie warunków płatności zaproponowanych przez kontrahentów jest jedyną szansą na uzyskanie płatności a w konsekwencji na zachowanie płynności finansowej. Jakkolwiek Spółka nie jest informowana przez kontrahentów o zastosowanym kursie wymiany RUB/EUR to stara się choćby w przybliżeniu weryfikować ten kurs w oparciu o ogólnodostępne informacje o dziennym kursie rubla do poszczególnych walut korzystając z internetowych konwerterów walutowych. Z ustaleń Spółki wynika, że kontrahenci stosują bardzo zbliżone kursy RUB/EUR. Kontrahenci rosyjscy dokonują wpłat na rachunek Spółki prowadzony w walucie EUR (nie dochodzi od przewalutowania otrzymanej gotówki na RUB lub PLN). Spółka z perspektywy podatku dochodowego ustala różnice kursowe zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie przepisów art. 15a ww. ustawy, tj. z zastosowaniem tzw. metody podatkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne