02.02.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2015, sygn. ITPP3/443-657/14/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-657/14/MD

Zasadność zastosowania zwolnienia od podatku do dostawy lokalu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu tej dostawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2014 r. (data wpływu 12 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności zastosowania zwolnienia od podatku do dostawy lokalu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu tej dostawy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku do dostawy lokalu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu tej dostawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem lokalu (pierwotnie był lokalem mieszkalnym), który nabył w 1997 r. Wartość początkowa lokalu przed poniesieniem nakładów oszacowana została na kwotę . zł. W 2012 r. Wnioskodawca postanowił w ww. lokalu rozpocząć prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomicznych. W związku z powyższym zostały poniesione nakłady inwestycyjne na przystosowanie lokalu do tego celu w wysokości zł netto. Od powyższych nakładów VAT został odliczony. Sam lokal nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie był amortyzowany. Jest to prywatny majątek Wnioskodawcy. Poniesione nakłady inwestycyjne związane z adaptacją lokalu zostały potraktowane jako inwestycja w obcym środku trwałym i podlegały amortyzacji według stawki 10%. W związku z nierentownością działalności Wnioskodawca podjął decyzję o jej likwidacji i nosi się z zamiarem zbycia wyżej opisanej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne