Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2014, sygn. IPPP3/443-699/14-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-699/14-2/KB
Czy Gmina spełnia warunki opisane w art. 31b ust. 2 pkt 1 ustawy i podlega zwolnieniu z podatku akcyzowego jako gospodarstwo domowe.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2014 r. (data wpływu 21 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia wyrobów gazowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lipca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia wyrobów gazowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Do zadań własnych gminy na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.) należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym w szczególności m.in. zaopatrzenie w energię cieplną. Zgodnie z treścią art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 150) gmina, na zasadach i w wypadkach przewidzianych w ustawie, zapewnia lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach. Gmina posiada m.in. trzy budynki mieszkalne komunalne, w których zamieszkują lokatorzy na podstawie umów najmu lokalu. W budynkach znajduje się mieszkania będące odrębnymi gospodarstwami domowymi. Ponadto, zainstalowany jest w nich kocioł gazowy. Kocioł ten w jednym budynku służący zarówno do podgrzewania wody jak i do centralnego ogrzewania budynku. W drugim budynku służy wyłącznie do centralnego ogrzewania. Kocioł zużywa gaz i służy wyłącznie celom grzewczym. Zużycie gazu do celów grzewczych jest opomiarowane licznikiem gazu w kotłowni budynku. W każdym z lokatorskich mieszkań są podzielniki ciepła. Podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym stanowią ilości zużytego gazu odczytywane z licznika w kotłowni. Lokatorzy są obciążani czynszem za lokal, w którym obciążani są opłatą ryczałtową za gaz. Dopiero po zakończeniu okresu grzewczego z lokatorami następuje roczne rozliczenie zużycia gazu. W dwóch budynkach ogrzewanie następuje z kotła zamontowanego w jednym z nich ze wspólnej kotłowni. Łącznie w ciągu roku budynki mieszkalne zużywają około 25 024 m gazu w jednym posiadającym własny kocioł ok. 6054 m w pozostałych dwóch 18 970 m, tj. przeciętnie na jedno gospodarstwo domowe przypada ok. 243 m3 gazu. W złożonym do P. w dniu 24 czerwca 2014 r. oświadczeniu Gmina zadeklarowała, że gaz zużywany na cele opałowe w budynkach mieszkalnych nie jest opodatkowany podatkiem akcyzowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty