Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2014, sygn. IPPB4/415-551/14-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-551/14-2/JK
Analizując zatem stopień powiązań osobistych i gospodarczych Wnioskodawcy od momentu wyjazdu do Rosji do momentu przyjazdu do Rosji Jego małżonki uznać należy, że w tym okresie ściślejsze związki osobiste i gospodarcze łączyć będą Wnioskodawcę z Polską. Sam wyjazd za granicę, uzyskiwanie tam dochodów nie oznacza automatycznie, że podatnik przestaje być polskim rezydentem podatkowym. Zmiana miejsca zamieszkania powinna być równoznaczna z przeniesieniem za granicę tzw. ośrodka interesów życiowych, a ten w sytuacji przedstawionej we wniosku będzie miał miejsce w momencie gdy do Wnioskodawcy dołączy Jego małżonka. Zatem dopiero od tego momentu Wnioskodawca podlegać będzie w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu określonemu w art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późń zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2014 r. (data wpływu 22 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w Polsce jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lipca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w Polsce.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Od początku 2015 r. Wnioskodawca planuje podjęcie pracy na terytorium Rosji. W związku z tym podpisze umowę o pracę na czas nieokreślony ze spółką mającą siedzibę w Rosji. Wynagrodzenie za pracę w Federacji Rosyjskiej wypłacane będzie w całości przez powyższą spółkę na konto bankowe Wnioskodawcy w lokalnym banku w Rosji. Z tytułu dochodów otrzymywanych na podstawie powyższej umowy, Wnioskodawca będzie opłacał podatek dochodowy od osób fizycznych w Rosji. Licząc od stycznia 2015 r. pobyt na terytorium Rosji będzie na czas nieokreślony. Ewentualne przyjazdy do Polski będą sporadyczne. Wnioskodawca posiada konto bankowe w Polsce jedynie z uwagi na fakt, że pobiera emeryturę wypłacaną przez biuro emerytalne. Wnioskodawca nie posiada żadnych innych źródeł dochodów poza wskazanymi powyżej. Małżonka Wnioskodawcy do czasu uzyskania przez nią świadczeń emerytalnych przebywać będzie w Polsce, po uzyskaniu emerytury planuje przeprowadzić się do Rosji. W trakcie pobytu Wnioskodawcy za granicą planuje go również odwiedzać. Wnioskodawca ma już dorosłe dzieci, samodzielne, samofinansujące się. Wnioskodawca jest właścicielem mieszkania w Polsce, z którego jednak na czas jego nieobecności będzie korzystała Małżonka i ponosiła koszty z nim związane. W Polsce Wnioskodawca nie jest aktywnym członkiem żadnych organizacji społecznych, kulturalnych czy politycznych. Równocześnie, zamieszkując na terytorium Federacji Rosyjskiej będzie rozwijał kontakty biznesowe i osobiste, co potwierdza fakt utraty miejsca zamieszkania w Polsce. Zgodnie z uzyskanymi przez Wnioskodawcę informacjami w Rosji będzie uznany za tamtejszego rezydenta podatkowego po okresie około dwóch miesięcy od przybycia i podjęcia pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty