Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.576.2024.1.MR
Skutki podatkowe wypłaty świadczenia z fundacji rodzinnej po zawarciu związku małżeńskiego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia z podatku. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych przez siebie dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Wnioskodawca jest rozwodnikiem i obecnie nie pozostaje w związku małżeńskim. Wnioskodawca od wielu lat żyje jednak w nieformalnym związku partnerskim ze swoją Partnerką (dalej jako "Partnerka"), z którą wychowuje wspólne dziecko. Wnioskodawca posiada również dziecko z pierwszego związku małżeńskiego.
Wnioskodawca planuje w najbliższym czasie utworzenie fundacji rodzinnej z siedzibą w Polsce (dalej jako: "Fundacja"). Status fundatora będzie posiadać wyłącznie Wnioskodawca. Fundacja zostanie utworzona oraz zarejestrowana na podstawie przepisów ustawy z dn. 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326 dalej jako: "Ustawa o FR"). Wnioskodawca zdecydował się na stworzenie Fundacji w celu wykreowania odpowiednich warunków prawnych i gospodarczych dalszego budowania oraz zachowania majątku rodzinnego dla przyszłych potrzeb rodziny, jak również materialnego wsparcia beneficjentów. Beneficjentami tej Fundacji prócz Wnioskodawcy będą również Partnerka oraz dzieci Wnioskodawcy, a grono beneficjentów będzie mogło z czasem zostać powiększone o kolejne osoby, przykładowo rodziców Wnioskodawcy.
Stosownie do treści art. 17 Ustawy o FR Wnioskodawca jako fundator, na poczet pokrycia funduszu założycielskiego, zamierza wnieść do majątku Fundacji rodzinnej minimalny wkład pieniężny, o którym mowa w Ustawie o FR, tj. 100.000 zł. Po zarejestrowaniu Fundacji Wnioskodawca dokona zmiany statutu Fundacji i do jej majątku zostaną wniesione darowizną kolejne wkłady. Wkładem tym będą udziały w spółce(ach) kapitałowej(ych) z siedzibą na terytorium Polski. Darowizna do Fundacji zostanie zrobiona zarówno przez Wnioskodawcę jak i przez Partnerkę, z którą na dzień dokonania przez nią darowizny Wnioskodawca nie będzie pozostawał w związku małżeńskim. Proporcja wkładów wniesionych darowizną do Fundacji nie jest jeszcze znana.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty