Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2014, sygn. IPPB3/423-594/14-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-594/14-2/MS
w zakresie uznania roku podatkowego w związku z otwarciem likwidacji Spółki oraz obowiązku zawiadomienia właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 04 czerwca 2014r. (data wpływu 06.06.2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania roku podatkowego w związku z otwarciem likwidacji Spółki oraz obowiązku zawiadomienia właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 06 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania roku podatkowego w związku z otwarciem likwidacji Spółki oraz obowiązku zawiadomienia właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jedną ze spółek grupy V. zajmującej się produkcją i dystrybucją napojów spożywczych. Aktualnie rokiem obrotowym (oraz podatkowym) Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy, obecny rok podatkowy trwa zatem od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. W związku ze zmianą koncepcji działalności Grupy V. Spółka rozważa obecnie zmianę roku obrotowego na rok (tj. okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych) inny niż rok kalendarzowy.
Zmiana roku obrotowego Wnioskodawcy na rok inny niż kalendarzowy polegałaby w pierwszej kolejności na zmianie Umowy Spółki uchwałą Zgromadzenia Wspólników, zgodnie z art. 255 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm. dalej: KSH). Zmiana Umowy Spółki zostałaby następnie, zgodnie z art. 256 § 1 KSH, zgłoszona do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KSH) i w nim zarejestrowana przed wystąpieniem dalszych zdarzeń opisanych niżej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty