Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2014, sygn. IPPP3/443-667/14-2/RD, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-667/14-2/RD
rozliczenie dostawy blachodachówki z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciązenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2014 r. (data wpływu 11 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia mechanizmu rozliczenia dostawy blachodachówek oraz ujęcia wystawionej faktury w deklaracji VAT-7 - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lipca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia mechanizmu rozliczenia dostawy blachodachówek oraz ujęcia wystawionej faktury w deklaracji VAT-7.
We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne i zdarzenia przyszłe:
Spółka prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy. Rodzaj prowadzonej działalności wg PKP 2007 to: 2599Z Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych. Spółka produkuje i sprzedaje pokrycia dachowe elewacyjne z blach stalowych niestopowych oraz sprzedaje akcesoria dachowe. Uzyskuje również przychody z tytułu wynajmu.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka produkuje i sprzedaje również eksportuje blachodachówki.
Wymienione powyżej blachodachówki w dalszej części niniejszego wniosku będą również nazywane łącznie Wyrobami.
Blachodachówka jest pokryciem dachowym nadającym się przede wszystkim na wszystkie rodzaje dachów stromych (o pochyleniu nie mniejszym niż 9 stopni (15%). Blachodachówka znajduje zastosowanie m.in. przy budowie domów jedno - i wielorodzinnych, budynków gospodarczych, obiektów sakralnych oraz przy renowacji starych dachów, gdzie pełni funkcję warstwy ochronnej zabezpieczającej budynek przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Ze względu na takie zastosowanie arkusze blachodachówki są wyprofilowane w sposób imitujący wyglądem dachówkę, dostępnych jest przy tym wiele specyficznych wzorów. Ze względu na wspomniane funkcje estetyczne (tj. imitowanie wyglądem dachówki) w kształcie/wzorze blachodachówki dostrzec można zasadniczo pewnego rodzaju falistość w przekroju poprzecznym, jednak w przypadku wielu rodzajów wyrobów należy podkreślić, że występują jednocześnie charakterystyczne poprzeczne przełamania, pełniące co do zasady funkcje estetyczne. Wyroby występują w arkuszach, które wykonane są z blachy stalowej niestopowej o grubości 0,5 mm i szerokości wynoszącej zasadniczo 1250 mm, powleczonej powłoką cynkową i powłoką z lakieru/tworzywa sztucznego, zwiniętej w zwoje. Zalecana długość gotowych arkuszy wyprofilowanych wynosi, w zależności od typu od 400 mm do 5350 mm. Szerokość arkusza wynosi powyżej 600 mm. Podstawą do wytworzenia wymienionych wyrobów jest blacha ze stali niestopowej ocynkowanej, alucynkowej i powlekanej. Wyroby produkowane są zgodnie z normą PN-EN 14782:2008 i oznakowane znakiem CE. Spółka nabywa od swoich dostawców blachę w kręgach (waga takiego kręgu wynosi kilka ton, krąg stanowi zwykle kilkaset metrów bieżących nawiniętej blachy). Produkcja wyrobu polega na odwinięciu wstęgi blachy powlekanej z kręgu za pomocą urządzenia nazywanego rozwijarką następnie normalizacji szerokości wstęgi. Kolejny etap polega na przejściu taśmy przez zespoły rolek profilujących, gdzie jest ona stopniowo formowana (przybiera kształt rolek). Po opuszczeniu ostatniej sekcji rolek profilujących - bez przerwania procesu profilowania wzdłużnego wyrób trafia do zespołu tłocząco-tnącego, w którym następuje poprzeczne przełamanie i jednoczesne ucięcie arkusza na pożądaną długość. Po procesie profilowania na ostatnim etapie znajduje się urządzenie odbiorcze, które układa wykonane arkusze. Produkcja wyrobów może być w standaryzowanych wymiarach lub w wymiarach odpowiadających indywidualnym potrzebom.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty