21.02.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2014, sygn. IPPP1/443-1234/13-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1234/13-2/AP

Czy odszkodowanie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu oraz z tytułu utraconego zysku, wypłacone na rzecz Spółki na podstawie porozumienia zawartego z jej najemcą, stanowi wynagrodzenie za usługę w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, i czy zgodnie z przepisami ww. ustawy o podatku od towarów i usług Spółka zobowiązana jest udokumentować otrzymanie odszkodowania z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu fakturą VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2013 r. (data wpływu 3 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz sposobu dokumentowania otrzymanego odszkodowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz sposobu dokumentowania otrzymanego odszkodowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką z o.o., która w dniu 4 kwietnia 2008 r. zawarła umowę najmu lokalu użytkowego, na okres 10 lat począwszy od 18 stycznia 2008 r. jako Spółka Wynajmująca.

W listopadzie 2013 roku najemca zdecydował o skróceniu okresu najmu w odniesieniu do zajmowanych pomieszczeń. Umowa nie zawiera regulacji dotyczących możliwości wcześniejszego jej rozwiązania. Niemniej jednak, na skutek negocjacji, w listopadzie 2013 roku strony (najemca i Spółka) zawarły porozumienie, w którym strony zgodnie oświadczają, że postanawiają skrócić termin obowiązywania umowy podnajmu lokalu użytkowego. Zgodnie z ww. porozumieniem Najemca zobowiązał się do zapłaty Spółce, jako wynajmującemu, tytułem odszkodowania kwoty za wcześniejsze rozwiązanie Umowy Podnajmu i utracony zysk wynajmującego z tytułu czynszu najmu. Rozwiązanie umowy ma nastąpić ze skutkiem na dzień 30 listopada 2013 roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne