Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2014, sygn. IPPP2/443-1160/13-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1160/13-2/MM
zasady wystawiania faktur przez oddział przedsiębiorcy zagranicznego oraz obowiązek wystawienia not korygujących
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 18 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zasad wystawiania faktur przez oddział przedsiębiorcy zagranicznego (pyt. 1) jest nieprawidłowe;
- braku obowiązku wystawienia not korygujących (pyt. nr 2) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad wystawiania faktur przez oddział przedsiębiorcy zagranicznego oraz obowiązku wystawienia not korygujących.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
M. GMBH (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) Oddział w Polsce (dalej Wnioskodawca) jest polskim oddziałem spółki mającej siedzibę na terytorium Niemiec, posiadającej osobowość prawną, tj. M. GMBH (dalej: Jednostka Macierzysta). Wnioskodawca został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym (numer KRS) pod ww. nazwą, tj. pod nazwą M. GMBH (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce.
Z racji posiadania oddziału na terytorium Polski (oraz wykonywania na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału czynności opodatkowanych VAT), Jednostka Macierzysta została zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT oraz VAT-UE (numer NIP: (PL)). Potwierdzenie rejestracji na VAT zostało wydane przez Urząd Skarbowy, bezpośrednio na jednostkę Macierzystą (tj. numer NIP oraz rejestracja VAT są przypisane jednostce Macierzystej) - z tego względu, że w świetle przepisów podatkowych oddziały przedsiębiorców zagranicznych nie stanowią oddzielnych od tych przedsiębiorców podatników. To zagraniczne przedsiębiorstwa, z racji założenia oddziału w Polsce mogą stać się podatnikiem polskich podatków. Dlatego też rejestracja zagranicznych przedsiębiorców na VAT w Polsce zakłada nadawanie numerów NIP / rejestracji VAT bezpośrednio zagranicznym podmiotom.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty