16.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2014, sygn. IPPB2/436-592/13-4/EL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-592/13-4/EL

dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacji wierzytelności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2013r. (data wpływu 28 października 2013r.) uzupełnionym pismem na wezwanie Nr IPPB2/436-592/13-2/AF z dnia 19 grudnia 2013r. ( data nadania 12 grudnia 2013r., data doręczenia2 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacji wierzytelności -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacji wierzytelności.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P. Limited (Wnioskodawca) jest spółką z siedzibą w Irlandii i posiadającą rezydencję podatkową w tym kraju. Wnioskodawca jest spółką celową powołaną do partycypacji w transakcjach sekurytyzacji wierzytelności. I. Polska Sp. z o.o. (Spółka) jest jednym z największych towarzystw leasingowych w Polsce, wchodzącym w skład niemieckiej grupy I. Spółka specjalizuje się w długoterminowym finansowaniu przedsiębiorstw w zakresie leasingu maszyn i urządzeń. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawiera umowy leasingu, zarówno operacyjnego, jak i finansowego (Umowy Leasingu), w których występuje jako leasingodawca (finansujący). Planowane jest obecnie przeprowadzenie przez Spółkę programu sekurytyzacji wierzytelności, obejmującego wierzytelności przysługujące Spółce od leasingobiorców (korzystających), które wynikają z zawieranych przez Spółkę Umów Leasingu (Wierzytelności). Sekurytyzacją mogą być objęte zarówno Wierzytelności istniejące, jak i przyszłe wynikające zarówno z Umów Leasingu operacyjnego jak i finansowego. Zgodnie z założeniami, planowana sekurytyzacja Wierzytelności zostanie przeprowadzona w roku 2014.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne