Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2014, sygn. IBPBI/2/423-731/14/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-731/14/MO
Do którego okresu rozliczeniowego Spółka powinna odnieść korektę rozliczania różnic kursowych - do okresu rozliczeniowego, w którym pierwotnie Spółka uzyskała przychód albo koszt w ramach rozliczeń ze Spółką X związanych ze zrealizowanymi różnicami kursowymi, czy też do okresu, w którym faktycznie skorygowała rozliczenia ze Spółką X?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 19 marca 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 marca 2014 r.), uzupełnionym 23 czerwca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, do którego okresu rozliczeniowego Spółka powinna odnieść korektę rozliczania różnic kursowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 marca 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, do którego okresu rozliczeniowego Spółka powinna odnieść korektę rozliczania różnic kursowych. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 10 czerwca 2014 r. Znak: IBPBI/2/423-343/14/MO, wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 23 czerwca 2014 r.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W ramach wykonywanej działalności gospodarczej Sp. z o.o. (Wnioskodawca, Spółka), produkuje i sprzedaje urządzenia elektryczne. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje transakcji sprzedaży oraz zakupów, których rozliczenie odbywa się w walutach obcych (należności oraz zobowiązania), zarówno na rzecz podmiotów krajowych, jak i zagranicznych. Transakcje te dokumentowane są fakturami VAT. W celu zwiększenia efektywności działalności podmiotów z Grupy poprzez centralizację działalności gospodarczej wykonywanej na rynku europejskim, spółki z Grupy (w tym Wnioskodawca) przystąpiły do umowy zgodnie z którą, ryzyko kursowe w odniesieniu do zrealizowanych różnic kursowych obciąża jeden podmiot tj. Spółkę X.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty