Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2014, sygn. IBPBI/1/415-1035/13/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1035/13/KB
skutki podatkowe stosowania przez spółkę jawną metody prowadzenia kont ksiąg pomocniczych, o której mowa w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 października 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 14 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie wpływu stosowania metody prowadzenia kont ksiąg pomocniczych (o której mowa w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości) na podatkowe rozliczenia Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 października 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wpływu stosowania metody prowadzenia kont ksiąg pomocniczych (o której mowa w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości) na podatkowe rozliczenia Wnioskodawcy.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Głównym przedmiotem działalności tej spółki jest produkcja maszyn dla przemysłu chemicznego i kosmetycznego, do produkcji aerozoli i konfekcjonowania perfum, jak również maszyn do produkcji piany poliuretanowej. Od 1 stycznia 2013 r. spółka objęta została obowiązkiem prowadzenia ewidencji księgowej w oparciu o księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą o rachunkowości. Każdy ze wspólników wybrał uproszczoną metodę opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, określoną w art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z przyjęta polityką rachunkowości, na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości, spółka zrezygnowała z ewidencji materiałów, towarów i produktów gotowych podczas procesu ich składowania i odpisuje w koszty ich wartość w momencie zakupu lub wytworzenia, ustalając jednocześnie stan tych składników aktywów, dokonując ich wyceny oraz korekty kosztów o wartość nieużytych i niesprzedanych składników, nie później niż na dzień bilansowy. Jednocześnie przyjęto sporządzanie spisu z natury raz w roku na dzień bilansowy, tj. 31 grudnia, ustalając, że okresem sprawozdawczym jest rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Konieczność dokonywania spisu z natury na koniec każdego miesiąca znacznie utrudniłaby pracę firmy i negatywnie wypłynęłaby na wypracowaną dotychczas, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, pozycję spółki dzięki dużej elastyczności w dostosowaniu się do indywidualnych potrzeb klientów i wysokiej wydajności zapewniającej możliwość zachowania terminów realizacji poszczególnych zamówień. Z uwagi na specyfikę produkcji, każda wytworzona przez spółkę maszyna jest produktem prototypowym, wykonywanym na specjalne zamówienie klienta, toteż ze względu na trudności w ustaleniu kosztu wytworzenia poszczególnych maszyn przyjęto, że ich wyceny dokonuje się według cen sprzedaży netto.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty