Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2014, sygn. IPTPB1/415-364/14-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-364/14-2/AG
1)Czy można zastosować dwie odrębne stawki amortyzacyjne, inną dla transformatora oraz inną dla słupowej stacji transformatorowej (bez transformatora)?
2)Czy w związku z obowiązującą od 1 stycznia 2007 r. zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik może jednorazowo dokonać odpisu amortyzacyjnego od inwestycji polegającej na zakupie transformatora?
3)Czy podatnik może zastosować roczną stawkę amortyzacyjną 4,5% od słupowej stacji transformatorowej (bez transformatora)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wysokości stawki amortyzacyjnej oraz możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów jednorazowego odpisu amortyzacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 lipca 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wysokości stawki amortyzacyjnej oraz możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni podjęła decyzję o wybudowaniu własnej stacji transformatorowej, ze względu na duży pobór mocy. Dlatego rozpoczęła budowę, w skład której wchodzą: słupowa stacja transformatorowa z przyłączem kablowym oraz transformator do zasilania zakładu. Całkowity koszt budowy wg umowy to kwota 98 500,00 zł netto. Stacja transformatorowa wraz z transformatorem będzie własnością Wnioskodawczyni, nie będzie przekazana na rzecz zakładu energetycznego, wydatki związanie z utrzymaniem będzie pokrywała Wnioskodawczyni. Powyższy środek trwały będzie, zgodnie z brzmieniem art. 22a ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowił własność Wnioskodawczyni jako nabyty, kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania środek, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż jeden rok, nabyty przez Nią na potrzeby związane z prowadzona działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty