Interpretacja indywidualna z dnia 20.08.2014, sygn. IPTPB3/423-304/13-4/14-S/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/423-304/13-4/14-S/IR
Czy wypłata dywidendy niepieniężnej w postaci przeniesienia prawa własności posiadanych udziałów w Spółce zależnej będzie zdarzeniem neutralnym podatkowo po stronie Wnioskodawcy, w szczególności nie będzie powodowała powstania przychodu do opodatkowania?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów uwzględniając prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 113/14 (data wpływu 2 czerwca 2014 r.) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2013 r. (data wpływu 5 sierpnia 2013 r.) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zarządzania projektami inwestycyjnymi, obrotu biomasą oraz przygotowywania projektów parków wiatrowych.
Wnioskodawca posiada udziały w kapitale zakładowym innych spółek (dalej jako: Spółki zależne). Spółka rozważa dokonanie wypłaty na rzecz swojego udziałowca dywidendy w formie niepieniężnej w postaci przeniesienia prawa własności posiadanych udziałów w jednej ze Spółek zależnych. Wypłata dywidendy zostałaby dokonana w oparciu o stosowną uchwałę zgromadzenia wspólników, określającą w sposób bezpośredni formę wypłaty dywidendy jako niepieniężną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty