26.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2014, sygn. ILPP3/443-91/14-2/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-91/14-2/TK

Podatek akcyzowy w zakresie opodatkowania samochodu osobowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2014 r. (data wpływu 30 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania samochodu osobowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania samochodu osobowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest dealerem samochodów osobowych prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz za granicą. Zainteresowany jest płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Wnioskodawca w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej zamierza dokonywać sprzedaży nowych (niezarejestrowanych wcześniej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej) samochodów osobowych na rzecz spółki prawa handlowego mającej siedzibę w Republice Czeskiej (zwana w dalszej części Podmiotem zagranicznym). Sprzedaż samochodów osobowych przez Zainteresowanego na rzecz Podmiotu zagranicznego dokonywana będzie bez kwoty podatku od towarów i usług (VAT), ponieważ Podmiot zagraniczny nie jest płatnikiem tego podatku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a zakup samochodów osobowych przez Podmiot zagraniczny nie podlega podatkowi od towarów i usług na terytorium Republiki Czeskiej. Następnie Podmiot zagraniczny dokona przemieszczenia samochodu osobowego (dostawy wewnątrzwspólnotowej) na terytorium Republiki Czeskiej i tam zarejestruje zakupiony samochód osobowy, a następnie działając na podstawie art. 107 ustawy o podatku akcyzowym wystąpi z wnioskiem do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na siedzibę Wnioskodawcy o zwrot kwoty podatku akcyzowego wskazanego na fakturze zakupowej. Następnie Zainteresowany jako najemca zawrze z podmiotem zagranicznym, jako wynajmującym umowę najmu długoterminowego, sprzedanego wcześniej samochodu osobowego i na podstawie tej umowy Wnioskodawca (używa) korzysta z samochodu osobowego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz za granicą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne