02.10.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2014, sygn. ILPB3/423-311/14-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-311/14-2/PR

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów za wynagrodzeniem niepieniężnym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 1 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego.

We wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest podmiotem należącym do Grupy A (dalej: Grupa), który odpowiada za udzielanie pożyczek innym spółkom z Grupy. Akcjonariuszem Spółki jest S.A. (dalej: Ax) pełniący funkcje holdingowe w Grupie. Na skutek podwyższenia kapitału zakładowego, Spółka otrzymała od Ax szereg wierzytelności pożyczkowych, które składają się zarówno z kwot głównych oraz naliczonych odsetek (dalej: Wierzytelności), co stanowiło pokrycie przez akcjonariusza kapitału niezbędnego do prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. W wyniku tej czynności, Ax objęło nowo wyemitowane akcje Wnioskodawcy.

Obecnie, planowane jest przekształcenie, w wyniku którego nastąpi zmiana formy prawnej Wnioskodawcy, który stanie się spółką działającą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na moment przekształcenia wspólnicy Spółki, staną się udziałowcami Wnioskodawcy działającego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po przekształceniu wkłady komplementariusza oraz wkłady akcjonariusza Wnioskodawcy oraz/lub inne fundusze/kapitały staną się kapitałem zakładowym oraz pozostałymi kapitałami Wnioskodawcy będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne