17.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.646.2024.1.MK

- Ustalenie, czy otrzymywane oraz poniesione przez Wnioskodawcę spłaty z tytułu odkupionych wierzytelności pożyczkowych powinny stanowić przychód Spółki leasingowej podlegający opodatkowaniu w momencie otrzymania spłaty wierzytelności, - Ustalenie, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na odkup wierzytelności pożyczkowych mogą być rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów Spółki leasingowej w momencie powstania przychodu z tytułu spłaty danej wierzytelności pożyczkowej, tj. w momencie otrzymania spłat wierzytelności.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

- czy otrzymywane przez Wnioskodawcę spłaty z tytułu odkupionych wierzytelności pożyczkowych powinny stanowić przychód Spółki leasingowej podlegający opodatkowaniu w momencie otrzymania spłaty wierzytelności,

- czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na odkup wierzytelności pożyczkowych mogą być rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów Spółki leasingowej w momencie powstania przychodu z tytułu spłaty danej wierzytelności pożyczkowej, tj. w momencie otrzymania spłat wierzytelności.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca [dalej: „(…)”, „Spółka leasingowa” – przyp. organu] jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Spółka leasingowa w ramach prowadzonej działalności skupi się na finansowaniu (…). Zawierać będzie umowy leasingu zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie Cywilnym, na mocy których przekazywać będzie swoim klientom prawo do kontrolowania użytkowania określonego składnika aktywów przez ustalony czas w zamian za wynagrodzenie oraz umowy pożyczki. Przedmiot leasingu będzie zidentyfikowany, a klient uzyska prawo do niemal wszystkich korzyści ekonomicznych płynących z jego użytkowania oraz prawo do decydowania o sposobach jego wykorzystania. Ponadto, (…) może zawierać umowy pożyczki udzielanej swoim klientom za zakup środka trwałego lub przedmiotu objętego finansowaniem (dalej jako „Pożyczkobiorca”).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne