23.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2014, sygn. ILPB1/415-1202/13-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1202/13-2/TW

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia podyplomowe.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2013 r. (data wpływu 24 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia podyplomowe jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia podyplomowe.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1 grudnia 2007 r. Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz instytucji finansowych w zakresie doradztwa finansowego, dla osób fizycznych i prawnych. Do obowiązków Wnioskodawcy należy m.in. wstępna ocena szans klienta na uzyskanie finansowania, analiza sytuacji podmiotu ubiegającego się o finansowanie oraz pomoc i doradztwo w zakresie przygotowania odpowiedniej dokumentacji finansowej jak i reprezentowanie klienta przed instytucjami finansowymi. Od października 2013 r. Wnioskodawca chce podjąć studia podyplomowe na Akademii, na kierunku A(). Do tej pory w większym zakresie Wnioskodawca zajmował się klientem będącym osobą fizyczną. Wiedza zdobyta na powyższych studiach (w których zakres wchodzą m.in. analiza finansowa przedsiębiorstwa, ocena przedsięwzięć inwestycyjnych i controlling inwestycyjny, analiza sytuacji majątkowej i kapitałowej) pozwoli w pełniejszym zakresie obsługiwać przedsiębiorców. Trafniejsza ocena sytuacji przedsiębiorcy przyczyni się do zwiększenia fachowości obsługi, skrócenia czasu na uzyskanie finansowania oraz polepszenia komunikacji między przedsiębiorcą, a bankiem za pośrednictwem Zainteresowanego. Studia służą podniesieniu kwalifikacji zawodowych i poziomu wiedzy, która będzie wykorzystywana do pełnienia obowiązków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czyli wyspecjalizowania się w dziedzinie m.in. kredytów inwestycyjnych. Te umiejętności poprzez swoją unikatowość w branży, zwiększą konkurencyjność świadczonych przez Wnioskodawcę usług oraz ich atrakcyjność dla usługodawcy, z którym współpracuje. Dzięki powyższym studiom oraz poszerzeniu wiedzy z zakresu oceny przedsięwzięć inwestycyjnych Zainteresowany spodziewa się wzrostu ilości obsługiwanych klientów, a co za tym idzie, zwiększonych dochodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne