Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2014, sygn. ITPP3/443-172/14/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-172/14/MD
Obowiązek uwzględnienia kosztów transportu w podstawie opodatkowania towarów sprzedawanych z zastosowaniem tzw. odwrotnego obciążenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2014 r. (data wpływu 8 kwietnia 2014 r.), przesłanym przez Naczelnika ... Urzędu Celnego w ... pismem z dnia 3 kwietnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uwzględnienia kosztów transportu w podstawie opodatkowania towarów sprzedawanych z zastosowaniem tzw. odwrotnego obciążenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uwzględnienia kosztów transportu w podstawie opodatkowania towarów sprzedawanych z zastosowaniem tzw. odwrotnego obciążenia.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka (zwana dalej Wnioskodawcą) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in.: sprzedażą hurtową odpadów, sprzedażą hurtową metali, produkcją konstrukcji metalowych i ich części. Wnioskodawca sprzedaje towary z kategorii surowców wtórnych oraz wyrobów ze stali, które to wyroby zgodnie z załącznikiem nr 11 do ustawy objęte są opodatkowaniem na zasadzie odwrotnego obciążenia. Poza tym w ofercie handlowej występuje również asortyment opodatkowany podstawową stawką 23%. Wnioskodawca sprzedając towar zajmuje się również organizacją transportu tego towaru poprzez zlecenie go firmie transportowej. Usługa transportowa stanowi element świadczenia złożonego, kompleksowego. Odbiorca zamawia towar wraz z transportem. Zgodnie z ofertą handlową, obowiązkiem sprzedawcy w ramach dokonywanej sprzedaży towarów jest zapewnienie transportu towarów do miejsca wskazanego przez odbiorcę. Kosztami transportu Wnioskodawca obciąża nabywcę. Są one fakturowane w poniższy sposób:
()().Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty