Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2014, sygn. ITPB1/415-284/14/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-284/14/WM
Czy opisana powyżej czynność darowizny prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa na rzecz syna, zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
Czy jeżeli w skład darowanego przedsiębiorstwa wchodzą towary handlowe, materiały lub wyposażenie zaliczone przez darczyńcę do kosztów podatkowych, darowizna firmy łączyć się będzie z koniecznością dokonania korekty tych kosztów, stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca od 1 października 1994 r. nieprzerwanie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu i produkcji artykułów cmentarnych. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego i przyznaniem emerytury, zamierza zakończyć działalność i chciałby przekazać w formie darowizny firmę w całości synowi, prowadzącemu działalność tożsamą. W skład firmy wchodzą zapasy produktów zakupionych na sprzedaż, zapasy materiałów produkcyjnych oraz wyrobów, wyposażenie oraz środki trwałe, od których przy zakupie Wnioskodawca odliczył podatek VAT, oraz które zgodnie z przepisami podatkowymi były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. W skład zbywanego przedsiębiorstwa nie wchodzą nieruchomości ani też ich części. Zbywane przedsiębiorstwo wobec faktu, iż nic z niego nie jest wyłączane, w stosunku do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, stanowi zorganizowaną całość w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty