Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2014, sygn. ITPP3/443-587a/13/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-587a/13/AT
Dokumentowanie nabycia materiałów metalowych oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tych materiałów w stanie prawnym obowiązującym w 2014 r.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2014 r. (data wpływu 11 lutego 2014 r.), uzupełnionym w dniach 14 marca 2014 r. i 22 kwietnia 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- możliwości udokumentowania przez Wnioskodawcę nabycia materiałów metalowych, wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, fakturami nabycia wystawionymi przez Wnioskodawcę jest prawidłowe;
- odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z tych faktur jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 14 marca 2014 r. i 22 kwietnia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości udokumentowania przez Wnioskodawcę nabycia materiałów metalowych, wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, fakturami nabycia wystawionymi przez Wnioskodawcę oraz odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z tych faktur.
W uzupełnieniach wniosku, doprecyzowując jego treść, ostatecznie przedstawiono dwa następujące stany faktyczne.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną samodzielnie prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą z siedzibą w . Między innymi w roku podatkowym 2013 przedmiotem działalności gospodarczej było wykonywanie na zamówienie konstrukcji metalowych. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązanym do składania w zakresie podatku od towarów i usług miesięcznych deklaracji podatkowych. Od dnia 1 stycznia 2014 r. Wnioskodawca nabywa od podatników VAT czynnych w ramach odwrotnego obciążenia towary, o których mowa w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, tj. wyroby stalowe (materiały konstrukcyjne, które są wykorzystywane do produkcji konstrukcji stalowych, zwane dalej materiałami metalowymi. Wnioskodawca dokumentuje nabycie materiałów stalowych od dnia 1 stycznia 2014 r. dokumentuje fakturami o których mowa w art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług, zwanych dalej fakturami, które są ewidencjonowane w ewidencjach prowadzonych dla celów podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące nabycie przez Wnioskodawcę w ramach odwrotnego obciążenia materiałów metalowych nie zawierają wszystkich elementów faktury wymienionych w art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług, między innymi: nazwa nabywcy, kwoty należności ogółem. Materiały metalowe są wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do wykonywania usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty