29.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2014, sygn. ITPB1/415-157/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-157/14/MR

Czy przedmiotem opodatkowania Wnioskodawcy w Polsce z tytułu udziału w nieposiadającej osobowości prawnej spółce z siedzibą w Luksemburgu będzie dochód równy zyskowi bilansowemu takiej spółki ustalonemu zgodnie z regulacjami obowiązującymi w siedzibie Spółki w oparciu jej o Sprawozdania Finansowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2014 r. (data wpływu 13 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zysków zakładu położonego w Luksemburgu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zysków zakładu położonego w Luksemburgu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: UPDOF). Wnioskodawca prowadzi w Luksemburgu działalność gospodarczą za pośrednictwem zlokalizowanej tam spółki niemającej osobowości prawnej (dalej: Spółka). Wnioskodawca jest wspólnikiem o ograniczonych uprawnieniach zarządczych. Podmiotem zarządzającym Spółką jest osoba fizyczna zamieszkała w Luksemburgu. Wnioskodawca jest uprawniony do udziału w zysku Spółki. Spółka - podobnie jak polskie spółki osobowe - nie jest w Luksemburgu podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikiem podatku dochodowego od dochodów osiągniętych przez Spółkę w Luksemburgu (w części przypadającej na Wnioskodawcę) jest Wnioskodawca. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. inwestowanie w udziały/akcje spółek kapitałowych z siedzibą w różnych państwach Unii Europejskiej, obligacje oraz inne papiery wartościowe (dalej Papiery Wartościowe). Poza tym Spółka może również prowadzić inną działalność - o charakterze usługowym, przy czym Spółka nie prowadziła i nie będzie prowadziła działalności w zakresie wolnych zawodów. Bez względu jednak na przedmiot działalności, będzie ona prowadzona wyłącznie na terytorium Luksemburga. Spółka jest zatem zakładem Wnioskodawcy w myśl Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995 r (i zmienionej z dniem 1 stycznia 2014 r.), dalej zwana jako UPO. Zgodnie treścią zmian w UPO, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., dochody Wnioskodawcy realizowane w ramach zakładu prowadzonego w Luksemburgu mogą być opodatkowane zarówno Luksemburgu jak i Polsce, przy czym opodatkowanie w Polsce będzie realizowane na zasadzie zaliczenia. Zgodnie zatem z art. 24 ust. 2 pkt b UPO (...) Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodów lub zysków ze sprzedaży majątku tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Luksemburgu. Jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na taki dochód lub zyski ze sprzedaży majątku uzyskane w Luksemburgu.W opisanym wyżej stanie faktycznym Wnioskodawca podjął wątpliwość dotyczącą zasad opodatkowania przypadających na niego dochodów Spółki. Spółka sporządza Sprawozdania Finansowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne