Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2014, sygn. ITPB1/415-1304/13/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1304/13/MR
Czy w związku z pełnieniem przez Menadżera u Wnioskodawcy funkcji członka zarządu na podstawie kontraktu menedżerskiego i spełniania przez Menadżera świadczenia wynikającego z tzw. kontraktu menadżerskiego w przeważającej mierze na terytorium Republiki Federalnej Niemiec Fundacja zobowiązana będzie pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconego Menadżerowi wynagrodzenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca Fundacja zawarł z Menadżerem tzw. kontrakt menadżerski. Wnioskodawca zamierza zawrzeć z nim także na początku 2014 roku nowy kontrakt menadżerski. Menadżer jest obywatelem Niemiec. Menadżer przybywał do tej pory w Polsce i posiadał w Polsce tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Od niedawna przebywa on 95 % faktycznego czasu w trakcie roku kalendarzowego na terytorium Niemiec. W związku z planowanym zawarciem nowego kontraktu menadżerskiego Menadżer będzie nadal pełnił funkcję członka zarządu u Wnioskodawcy. Na terytorium Polski Menadżer będzie przebywać kilka razy w roku. Łącznie pobyt Menadżera na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie przekraczać w trakcie roku kalendarzowego więcej niż 15 dni kalendarzowych. W większości czasu jego pobyt związany będzie z udziałem w Zgromadzeniach Rady Fundacji oraz posiedzenia Rady Nadzorczej Wnioskodawcy, na których to Menadżer składać będzie sprawozdanie z czynności, które wykonywał na rzecz Fundacji w trakcie roku kalendarzowego. Menadżer przeważającą większość swoich obowiązków będzie wykonywać na terenie Niemiec. Będą to głównie obowiązki związane z czynnościami nadzoru i kontroli nad pracownikami Fundacji, które będzie wykonywać za pośrednictwem komputera. Menadżer posiada obecnie i będzie posiadać w przyszłości tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Poza tym, z uwagi na fakt przebywania w Niemczech przez ponad 95 % czasu Menadżer będzie odprowadzał także składki na świadczenia zdrowotne oraz emerytalne i rentowe na terytorium Niemiec. Ponadto Menadżer legitymować się będzie tzw. certyfikatem rezydencji uzyskanym w Niemczech.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty