Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2013, sygn. IPPP2/443-917/13-3/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-917/13-3/BH
Korekta podatku naliczonego określona w art. 89b ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., ma zastosowanie po stronie Wnioskodawcy jako dłużnika w stosunku do wierzytelności udokumentowanych fakturami z terminem płatności przypadającym na 4 sierpnia 2012 r. lub później, w sytuacji gdy pomiędzy Wnioskodawcą i Wierzycielem istnieją powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 4 ustawy o VAT. Przy czym należy pamiętać, że w przepisie tym chodzi o powiązania, które mają wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29.08.2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, na podstawie art. 89b ustawy o VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, na podstawie art. 89b ustawy o VAT.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka S.A jest spółką będącą polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (dalej jako: Wnioskodawca). Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako jednostka dominująca dokonywał zakupu towarów i usług od spółki zależnej (dalej jako: Wierzyciel), z którą jest związany powiązaniami, o których mowa w art. 32 ust. 2 4 ustawy o VAT. Zakup towarów i usług dokonywany przez Wnioskodawcę od Wierzyciela był dokumentowany fakturami z różnymi terminami płatności, w tym również z terminami przypadającymi na 4 sierpnia 2012 r. lub później. Może zdarzyć się tak, że Wnioskodawca nie zapłaci należności za zakupione towary i usługi w okresie 150 dni od ustalonego terminu płatności (dalej jako: Wierzytelności). Zarówno Wnioskodawca jak i Wierzyciel są podatnikami czynnymi VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty