27.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.780.2024.1.ŻR

Stosowanie przez gminę prewspółczynników obliczonych według danych za rok podatkowy poprzedzający poprzedni rok podatkowy oraz sposób dokonania korekty podatku naliczonego dla zakończonego roku 2024 i 2025.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 października 2024 r.  o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości stosowania przez Gminę prewspółczynników obliczonych według danych za rok podatkowy poprzedzający poprzedni rok podatkowy oraz sposobu dokonania korekty podatku naliczonego dla zakończonego roku 2024 i 2025.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Gmina Miasto ... jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina Miasto ... wypełniając wskazania ustawowe zawarte w ustawie z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 2023r. poz. 40 z późn. zm.), jest jednostką samorządu terytorialnego wykonującą zadania publiczne własne i zlecone z zakresu administracji rządowej nałożone ustawami oraz zawiera umowy cywilnoprawne z innymi podmiotami.

W związku z dokonywanymi niektórymi zakupami Gmina stosuje tzw. prewspółczynnik, czyli sposób określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.) - dalej: „UoVAT”, w celu odliczenia podatku VAT w zakresie, w jakim podatek związany jest z działalnością gospodarczą.

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego jest podatnikiem, którego dotyczą przepisy wydane na podstawie art. 86 ust. 22 UoVAT, tj. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz. U. z 2021 r. poz. 999) - dalej: „Rozporządzenie MF”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne