Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.689.2024.1.MKW
Brak obowiązku korekty odliczonego podatku VAT w związku z otrzymanym odszkodowaniem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 10 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku korekty odliczonego podatku VAT w związku z otrzymanym odszkodowaniem.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od kwietnia 2016 r. prowadziła Pani działalność - hodowlę drobiu na terytorium Polski opodatkowaną na zasadach działu specjalnego oraz była Pani czynnym podatnikiem VAT. W związku z prowadzoną działalnością dokonywała Pani nabyć towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. dokonywała Pani m. in. nabyć towarów i usług niezbędnych do zaspokojenia potrzeb stada, od których to wydatków zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego.
19 maja 2021 r. Wojewoda (…) wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania ptasiej grypy między innymi na terenie powiatu (…). Rozporządzeniem tym między innymi Wojewoda nakazał ubój lub uśmiercenie prewencyjne drobiu utrzymywanego w zakładach komercyjnych, w tym na fermach.
Pani ferma zlokalizowana była w gminie (…), w miejscowości (…), która znalazła się w obszarze zapowietrzonym wysoce zjadliwą grypą ptaków zgodnie z wydanym ww. Rozporządzeniem.
25 maja 2021 r. przeprowadzono prewencyjny ubój drobiu, tj. brojlerów indyczych w wieku 6 tygodni, w ilości (…) sztuk. Uśmiercone (…) sztuk indyków zostało zutylizowane i stanowiło to dla Pani 100% stratę. Wartość rynkowa zwierząt została określona w trybie określonym w Rozporządzeniu z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie rzeczoznawców wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do prowadzenia szacowania (Dz. U. Nr 142 poz. 1161) w protokole oszacowania zwierząt poddanych uśmierceniu prewencyjnemu z nakazu wynikającego z rozporządzenia Wojewody (…) na podstawie średniej z trzech kwot oszacowania przyjętych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez tego Lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty