Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2013, sygn. IPPP3/443-767/13-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-767/13-2/KC
w zakresie uznania transakcji dostawy towaru niewspólnotowego za niepodlegającej opodatkowaniu na terytorium Polski
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2013 r. (data wpływu 19.08.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji dostawy towaru niewspólnotowego za niepodlegającej opodatkowaniu na terytorium Polski jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji dostawy towaru niewspólnotowego za niepodlegającej opodatkowaniu na terytorium Polski.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Firma słowacka U., s.r.o. (dalej Spółka lub U.) jest podmiotem z siedzibą na Słowacji, zarejestrowanym również dla celów podatku VAT w Polsce. W ramach swojej działalności, U., działając jako słowacki podatnik VAT, zakupiła węgiel od amerykańskiej firmy, z uzgodnionymi warunkami dostawy FOB Baltimore, USA. Przedmiotowa transakcja udokumentowana jest fakturą wystawioną dla U., jako słowackiego podatnika VAT.
Przedmiotowe towary są transportowane transportem morskim z Baltimore USA do Polski do portu w Świnoujściu. Po dostarczeniu towarów do portu w Świnoujściu, ale przed dopuszczeniem ich do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (dalej UE), U. planuje sprzedać część przetransportowanego węgla do czeskiego kontrahenta zarejestrowanego dla celów podatku VAT w Polsce, z uzgodnionymi warunkami dostawy FCA Świnoujście, Polska. Jednocześnie czeski kontrahent Spółki planuje odsprzedać przedmiotowe towary do kolejnego czeskiego podmiotu, który na własny koszt przetransportuje towary z Polski do Czech. Ostatni podmiot będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie odprawy celnej importowej w Czechach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty