Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2013, sygn. IPPP1/443-762/13-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-762/13-2/JL
W sytuacji, gdy przedmiotem prowadzonej działalności jest oddanie w odpłatne używanie samochodu osobowego na podstawie umowy najmu i samochód ten jest przeznaczony wyłącznie do wykorzystania na ten cel przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, Wnioskodawcy przysługuje (o ile nie zaistnieją przesłanki negatywne określone w art. 88 ustawy) pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur za czynsze leasingowe oraz opłatę wstępną.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.08.2013 r. (data wpływu 02.08.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur za czynsze leasingowe oraz opłatę wstępną samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur za czynsze leasingowe oraz opłatę wstępną samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 29 lipca 2013r. Wnioskodawca podpisał umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy marki K (o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5t). Od dnia 03.01.2002 Wnioskujący prowadzi warsztat świadczący usługi blacharsko lakiernicze (PKD 45.20.Z - konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli oraz PKD 45.11.Z - sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek). Wnioskujący jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. Samochód marki K został nabyty z przeznaczeniem na samochód zastępczy dla klientów warsztatu na czas naprawy samochodu po szkodzie. W dniu przyjęcia samochodu do warsztatu po szkodzie komunikacyjnej niezbędne jest przekazanie klientowi samochodu zastępczego. W tym celu z Klientem podpisywana jest umowa najmu ze wskazaniem konkretnego samochodu od dnia pozostawienia go w warsztacie do dnia zakończenia naprawy. W zależności od wynikłej szkody na samochodzie, samochód wynajmowany jest na różny okres czasu od 3 dni do nawet 2 miesięcy. Płatnikiem za wynajem samochodu zastępczego najczęściej (w zależności od posiadanej umowy OC lub AC jest wskazane przez Klienta Towarzystwo Ubezpieczeniowe). Zdarza się, że Klient nie ma wykupionej opcji samochodu zastępczego na czas naprawy, wtedy warsztat w celu pozyskania Klienta wynajmuje samochód gratis (za uzupełnienie paliwa i posprzątanie samochodu). Warsztat nie będzie używał samochodu na cele prowadzonej działalności. Najczęściej samochody zastępcze nie stoją na placu warsztatu, są w ciągłym wynajmie. Po zakończeniu jednej szkody i oddaniu samochodu rozpoczynana jest następna szkoda i kolejny klient przejmuje samochód za pokwitowaniem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty