17.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2013, sygn. IPPB3/423-554/13-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-554/13-2/AG

Czy do odsetek płaconych przez Wnioskodawcę z tytułu Umów Kredytowych w sposób wskazany w dwóch wariantach opisanych w zdarzeniu przyszłym (tj. w Wariancie 1 - do SPV, a w Wariancie 2 - do Kredytodawcy) nie będą miały zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.07.2013r. (data wpływu 29.07.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.07.2013r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej: Wnioskodawca, F.) prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług faktoringu zapewniając swoim klientom profesjonalne zarządzanie należnościami, finansowanie, przejęcie ryzyka wypłacalności, prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców i efektywne egzekwowanie należności. Wnioskodawca zawarł umowy kredytowe (dalej; Umowy Kredytowe) z B. SA (dalej: Kredytodawca), na podstawie których Kredytodawca udzielił Wnioskodawcy oprocentowanych kredytów. W momencie zawarcia Umów Kredytowych Kredytodawca nie był bezpośrednim akcjonariuszem Wnioskodawcy.

Kredytodawca posiada bowiem 100% akcji w spółce H. Sp. z o.o. (dalej: H.), która to spółka posiada 100% akcji Wnioskodawcy. W momencie zawarcia Umów Kredytowych nie posiadał również bezpośredniego udziałowca, który posiadałby bezpośrednio akcje Wnioskodawcy (tj. nie był spółką-siostrą w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 61 updop). Z uwagi na reorganizację grupy B. we wrześniu 2013 r. Kredytodawca planuje nabyć od H. wszystkie akcje posiadane przez tę spółkę w F. Kredytodawca stanie się zatem bezpośrednim akcjonariuszem Wnioskodawcy posiadającym 100% akcji Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne