Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2013, sygn. IPPB3/423-203/13-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-203/13-2/GJ
Czy wydanie wynagrodzenia rzeczowego Wspólnikom Spółki w postaci kwot głównych udzielonych przez Spółkę pożyczek oraz wierzytelność z tytułu naliczonych odsetek należnych Spółce w związku z udzielonymi przez nią pożyczkami w zamian za umorzone udziały spowoduje powstanie po stronie Spółki przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.03.2013r. (data wpływu 27.03.2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia niepieniężnego za umorzone udziały - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27.03.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia niepieniężnego za umorzone udziały.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (PDOP) podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Udziałowcami są podmioty będące osobami prawnymi (dalej: Wspólnik A, Wspólnik B, bądź łącznie Wspólnicy). W związku z planowaną restrukturyzacją Spółka zamierza przeprowadzić umorzenie części udziałów, przy czym umorzenie części udziałów w Spółce nastąpi za wynagrodzeniem, z zastosowaniem procedury umorzenia dobrowolnego przewidzianej w art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, ze zm.; dalej: KSH). Planowane umorzenie nie będzie stanowiło umorzenia udziałów z czystego zysku w rozumieniu przepisów prawa handlowego, gdyż Spółka dokona równoczesnego obniżenia kapitału własnego. Wynagrodzenie wypłacone przez Spółkę w związku z przeprowadzonym umorzeniem dobrowolnym będzie miało charakter rzeczowy (niepieniężny). Wynagrodzenie wypłacone Wspólnikom umarzającym udziały będzie stanowiło wydanie wierzytelności w postaci kwot głównych udzielonych przez Spółkę pożyczek oraz wierzytelność z tytułu naliczonych odsetek należnych Spółce w związku z udzielonymi pożyczkami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty