Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2013, sygn. IPPP2/443-394/13-2/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-394/13-2/AO
Czy korekty z tytułu zwrotów towarów wystawione po zbiorczej korekcie mają być wystawione do wartości pierwotnej towarów wynikającej z faktur sprzedaży bez rabatu czy też do ich wartości zmniejszonej po uwzględnieniu rabatu wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej? Czy w przypadku zwrotu towarów po udzieleniu rabatu do wybranych dostaw w danym okresie w treści wystawionej faktury korygującej dokumentującej zwrot należy odwołać się do faktury korygującej, czy do faktury pierwotnej i korygującej (numery, daty, kwoty)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2013 r. (data wpływu 29.04.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawienia faktury korygującej z tytułu zwrotu towarów po udzielonym uprzednio rabacie udokumentowanym zbiorczą fakturą korygującą - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawienia faktury korygującej z tytułu zwrotu towarów po udzielonym uprzednio rabacie udokumentowanym zbiorczą fakturą korygującą.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej w segmencie artykułów szkolno - biurowych oraz drobnego agd. W związku z prowadzoną działalnością spółka podpisuje kontrakty handlowe z odbiorcami oferowanych przez siebie towarów, które to umowy ustalają, że w przypadkach określonych w umowie spółka naliczy odbiorcom jednorazowy rabat na zakupione towary, będący premią za wykonanie określonej wielkości obrotu. Rabat (premia) jest naliczany po zakończeniu kwartału (w przyszłości spółka być może ustali inne okresy rozliczeniowe: półrocze, rok...). Rabat może być naliczony od wszystkich dostaw (czyli np. po przekroczeniu kwoty 100 tys. - 10%) lub tylko od niektórych dostaw (czyli np. po zakupie 1000 szt. artykułu A - 10%) i może dotyczyć wszystkich dostaw w danym okresie lub tylko niektórych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty