Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2013, sygn. IPPP1/443-470/13-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-470/13-2/IGo
Konsekwencje podatkowe w stosunku do stworzonej struktury opartej na zarządzaniu i dystrybucji funduszów inwestycyjnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.05.2013r. (data wpływu 20.05.2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych w stosunku do stworzonej struktury opartej na zarządzaniu i dystrybucji funduszów inwestycyjnych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20.05.2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych w stosunku do stworzonej struktury opartej na zarządzaniu i dystrybucji funduszów inwestycyjnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka Akcyjna (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest towarzystwem funduszy inwestycyjnych utworzonym i działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1546 ze zm.).
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza podjąć współpracę ze spółką prawa luksemburskiego (dalej: Kontrahent), której działalność polega na zarządzaniu i dystrybucji programów zbiorowego inwestowania. Kontrahent jest podmiotem niepowiązanym ze Spółką, a jego działalność inwestycyjna ma wymiar globalny. Celem współpracy jest stworzenie klientom krajowym, do których dostęp ma lub może w przyszłości uzyskać Wnioskodawca, możliwości inwestowania na rynkach międzynarodowych, na których obecny jest Kontrahent, poprzez prowadzone przez niego programy zbiorowego inwestowania. W tym celu zostanie stworzona, a następnie będzie rozwijana struktura oparta na tzw. funduszach podstawowych (ang. master funds) - utworzonych i zarządzanych przez Kontrahenta oraz tzw. funduszach powiązanych (ang. feeder funds) utworzonych zgodnie z polskimi przepisami o funduszach inwestycyjnych i zarządzanych przez Spółkę. Zasady funkcjonowania struktury zostaną określone w odpowiedniej umowie (dalej: Umowa) zawartej pomiędzy Spółką a Kontrahentem (dalej łącznie: Strony), zgodnie z założeniami której:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty