Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2013, sygn. IPPP3/443-30/13-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-30/13-2/IG
Czy usługi powierniczego nabycia instrumentów finansowych wykonywane w ramach działalności gospodarczej Podatnika w ramach Umowy Powierniczej są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 9.01.2013 r. (data wpływu 14.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług powierniczego nabycia instrumentów finansowych w ramach umowy powierniczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14.01.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług powierniczego nabycia instrumentów finansowych w ramach umowy powierniczej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Podatnik (Wnioskodawca), prowadzi działalność gospodarczą wykonując zawód adwokata. W dniu 8 czerwca 2009 roku została zawarta umowa zlecenia powierniczego (Umowa Powiernicza, lub Umowa) z klientami Podatnika będącymi osobami fizycznymi (Inwestorzy). Inwestorzy planując rozszerzyć swoją działalność na polskim rynku postanowili nabyć udziały w spółce (Spółka). Zgodnie z Umową Powierniczą Podatnik zobowiązał się do nabycia we własnym imieniu, ale na rachunek Inwestorów 50% udziałów w Spółce (Udziały), a następnie rozporządzania tymi Udziałami oraz zarządzania tą Spółką tylko i wyłącznie zgodnie z pisemnymi instrukcjami Inwestorów. Własność udziałów w Spółce ma zostać przeniesiona przez Podatnika na Inwestorów, na ich żądanie, po cenie po jakiej Podatnik nabył Udziały powiększonej o zwrot wszelkich kosztów poniesionych w związku z tym nabyciem i nie pokrytych przez Inwestorów. Podatnik otrzymał od Inwestorów środki pieniężne na nabycie Udziałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty