Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.208.2023.1.RK
Dotyczy prawa do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy o VAT dla świadczonych Usług pośrednictwa.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy o VAT dla świadczonych przez Pana Usług pośrednictwa.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest pośrednictwo przy sprzedaży udziałów spółek celowych (lub ogółu praw i obowiązków w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych) oraz spółek rozwijających w szczególności projekty instalacji wytwarzania energii, głównie wiatrowe i fotowoltaiczne, projekty instalacji magazynowania energii, instalacji produkcji i elektrolizy wodoru („SPV”), które są właścicielem lub dysponują bądź będą dysponowały projektami farm fotowoltaicznych / wiatrowych / magazynów energii / instalacji wodorowych / sieci dystrybucji energii / sieci dystrybucji wodoru o określonej mocy.
Działalność ta jest sklasyfikowana w PKD 74.90.Z „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana” („Usługi pośrednictwa”).
Usługi pośrednictwa świadczone przez Wnioskodawcę polegają na podejmowaniu szeregu czynności zmierzających do zawarcia finalnej umowy (np. umowy sprzedaży udziałów) pomiędzy stronami transakcji (kupującym i sprzedającym), z której jedna jest klientem Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie zawiera żadnych umów w imieniu swoich klientów (umowy sprzedaży udziałów lub ogółu praw i obowiązków w SPV są zawierane pomiędzy kontrahentami, z których jeden jest klientem Wnioskodawcy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty