06.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2013, sygn. IBPBI/2/423-1054/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1054/13/AK

Czy będzie kosztem uzyskania przychodów kwota zasilenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, która uzależniona jest od zysku netto osiągniętego przez Spółkę w poprzednim roku? (zdarzenie przyszłe)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 6 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty zasilenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w wysokości uzależnionej od zysku netto osiągniętego w poprzednim roku (zdarzenie przyszłe) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty zasilenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w wysokości uzależnionej od zysku netto osiągniętego w poprzednim roku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest producentem koksu wielkopiecowego, przemysłowo-opałowego oraz wyrobów węglopochodnych takich jak: smoła, benzol, czy siarka płynna. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zobowiązana jest do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS") na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 Nr 70, poz. 335 ze zm., zwana dalej ustawą o ZFŚS"). Co do zasady, ZFŚS będzie zasilany odpisami obligatoryjnymi oraz odpisami fakultatywnymi dokonywanymi zgodnie z art. 5 ustawy o ZFŚS. Dodatkowo, ZFŚS będzie zasilany na podstawie Uchwał Walnego Zgromadzenia Spółki (dalej: Uchwały WZ") podejmowanych na wniosek Zarządu Spółki. Uchwała taka może w przypadku ziszczenia się wskaźników finansowych - przewidywać zasilenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Możliwość zasilenia ZFŚS uzależniona będzie od zysku netto osiągniętego przez Spółkę w poprzednim roku. Możliwość zasilenia ZFŚS przewiduje także - zmieniony w tym zakresie z dniem 14 czerwca 2012 r. - funkcjonujący w Spółce Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Art. 27 pkt 3 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy stanowi, że w przypadku wypracowania przez Spółkę dodatnich wyników ekonomicznych w danym roku obrotowym corocznie w IV kwartale negocjacji z działającymi w Spółce organizacjami związkowymi może podlegać dodatkowy odpis na zasilenie ZFŚS z przeznaczeniem na wzmocnienie pomocy socjalnej w roku następnym. Dodatkowo możliwość zasilenia począwszy od dnia 1 lipca 2011 r. przewiduje Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Źródłem finansowania zasilenia ZFŚS będą środki pieniężne z działalności Spółki. ZFŚS zasilany będzie przez Spółkę z rachunku bankowego, z którego dokonywane będą przez Spółkę inne wypłaty dotyczące bieżącej działalności Spółki jak np. wypłaty wynagrodzeń na rzecz pracowników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne