17.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2013, sygn. IBPBI/2/423-888/13/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-888/13/CzP

Czy w świetle przedstawionego powyżej opisu zdarzenia przyszłego, przychodem Spółki z tytułu objęcia udziałów w Spółce B w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce A będzie wartość nominalna obejmowanych udziałów w Spółce B zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 15 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i art. 3 ust. 1 Ustawy CIT Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (Podatek CIT). W przyszłości Spółka zamierza zostać udziałowcem innej polskiej spółki z o.o. (Spółka A). Następnie, Spółka zamierza wnieść część posiadanych udziałów w Spółce A do innej polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka B) jako wkład niepieniężny (Aport). Przedmiotem wkładu do Spółki B będą udziały w Spółce A w ilości nie dającej bezwzględnej większości praw głosu w Spółce A. W związku z powyższym Aport nie będzie stanowił transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy CIT. Spółka zaznacza, że przed dokonaniem Aportu Spółka B nie będzie posiadała żadnych udziałów w Spółce A. W związku z rozważanym Aportem planowane jest przeprowadzenie wyceny wartości rynkowej Spółki B. Celem wyceny jest ustalenie wartości rynkowej Spółki B przypadającej na jej 1 udział przed Aportem. W związku z aportem zostanie również przeprowadzona wycena Spółki A w celu ustalenia wartości przedmiotu wkładu do Spółki B. Wartość wkładu niepieniężnego wnoszonego do Spółki B zostanie odniesiona na kapitał zakładowy i zapasowy Spółki B w taki sposób, iż wartość rynkowa każdego z nowo objętych udziałów w Spółce B po aporcie będzie równa (lub zbliżona o ile brak będzie możliwości ustalenia wartości identycznej) wartości rynkowej każdego udziału w Spółce B przed Aportem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne